GAZOFIX BANDAJ NEDİR, NE İŞE YARAR

: 14.02.2022 14:11
GAZOFIX BANDAJ NEDİR, NE İŞE YARAR
Bu yazımızda gazofix bandaj nedir, gazofix bandaj ne işe yarar, gazofix mi ? gazofiks mi? Sorularına cevap arayacağız.
Bu yazımızda gazofix bandaj nedir, gazofix bandaj ne işe yarar, gazofix mi ? gazofiks mi? Sorularına cevap arayacağız.
Gazofix elastik iplikten dokuma elastik fiksasyon bandajıdır. %40 Pamuk ve %60 polyamiden oluşur.   Sonunda gelen “fix” ürünün kullanımı için bir anlam ifade eder. Fix etmek, fixse etmek yabancı kökenli bir kelime olsa da dilimizde sabitleme mevcut durumu koruma anlamına gelmektedir. Yani bir hali mevcut durumu ile koruyan anlamındadır. Bu durumda ayrıca aslında doğru yazımın “Gazofix” yada “GAZOFIX”  olması gerektiğini anlıyoruz. Spor sağlığı alanında örnek verirsek, bir spor yaralanması belirtisi yahut spora dönüş sürecinde sporcuların kas ve eklem durumlarını stabil hale getirek mevcut durumu koruma amacı ile kullanılır. Bu sebeple sporcular arasında kullanımı oldukça yaygındır.  Gazofix ile ilgili bazı yazılarda “kohesiv”, “cohesive” kelimeleri tanımlamalarda geçmektedir. Bunun anlamı kendi üstüne yapışan birbirini çeken anlamına gelmektedir. Hem kohesiv hem elastik özelliği sayesinde eklem hareketi engellemeden tüm vücut kısımlarına rahatça oturarak uyum sağlar.

Gazofix, spor yaralanmalarında mevcut durumu fixe  etme gibi amaçlarla kullanıldığı gibi aşağıda belirttiğimiz bir çok uygulamada da kullanılır.
Pansuman malzemelerini sabitleyici olarak,
Atel uygulamalarının öncesinde ve sonrasında sabitleyici olarak,
Tespit bandı uygulamalarında cilt koruyucu bandaj altı sargı olarak,
Alçı öncesi uygulamalarda cilt koruyucu olarak kullanılır.
Piyasada 3 farklı ebatta raflarda görebilirsiniz. Gazofix 10cm x 20m, Gazofix 8cm x 20m, Gazofix 6cm x 20m. Her bir ebat farklı uygulamalar için tercih edilebilir. Ayak bileğinde daha çok 8cm’lik ölçü tercih edilir, üst baldır ve diz bandajlarında 10cm’lik ölçü ve kol bandajlarında 6cm’lik ölçü isteğe bağlı olarak tercih edilebilir. Peki bandaj nasıl sarılır, nasıl sarılmalıdır; İyi bir fixasyon istenildiğinde %50 oranında üst üste bindirilerek, hafif bir fixasyon istendiğinde 1/3 oranında üst üste bindirilerek sarılır. Gazofix Türkiye pazarında tıbbi cihaz satış merkezi yetki belgesi bulunan medikal firmalardan tedarik edilebilir. Gazofix bandaj fiyatları açısından değerlendirilirse , sağladığı fayda göz önüne alındığında fayda fiyat kıyaslamasında; faydanın fiyatının çok üzerinde olduğu söylenebilir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olur ise Gazofix Türkiye Distribütörü istenildiğinde ürün kullanımı ile destek verebilir.
Yazımızın sonunda, sağlıklı günler dileklerimiz iletmek isteriz.
 
...